In a household ,5 tubelights of 40w are used for 5 hours and an electric press of 500w for 4 hours everyday.calculate the cost of using tubelights and electric press for 60 days, if the cost of 1 unit of electrical energy is Rs.2.50

Asked by Praveen Kumar | 12th Sep, 2013, 06:21: PM

Expert Answer:

Units consumed by 5 tubelights is
 
Units consumed by electric press is
 
Thus, the total units consumed is 120 + 60 = 180 units.
 
Thus, the cost of operating the devices is

Answered by Romal Bhansali | 13th Sep, 2013, 10:01: AM

Queries asked on Sunday & after 7pm from Monday to Saturday will be answered after 12pm the next working day.