Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 9 Answered

how to make an equation
Asked by | 28 Feb, 2008, 11:41: AM
Expert Answer

Let us see u'r query by follwing example

The cost of pencil  is twice  the cost of rubber.

The equivalent linear equation  in two variables of above statement is

 

Solution

Let the cost of pencil be p and the cost of rubber be r.

The cost of pencil is equal to the twice the cost of rubber.

 

This means          p=2r

 

 

 

 

 

Answered by | 28 Feb, 2008, 12:01: PM
CBSE 9 - Maths
Asked by diesh2323 | 08 May, 2022, 05:06: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by bhagwanlalvairagi | 04 Apr, 2022, 04:48: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by dineshkamar8546 | 06 Sep, 2021, 08:16: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by lakha2647 | 28 Jul, 2021, 05:20: PM
ANSWERED BY EXPERT
Season Break Offer!
Get 60% Flat off instantly.
Avail Now
×