A shopkeeper buys 15 oranges for rupees 12 and sells them at 20 oranges for rupees 25 . Find his gain or loss percentage

Asked by kashyapmaso25 | 10th Jan, 2021, 07:19: PM

Expert Answer:

 
Cost Price for 15 oranges = Rs.12 → Cost of 1 orange = 12/15 = Rs. 0.8
 
Selling Price for 20 oranges = Rs.25 → Selling price of 1 orange = 25/20 = Rs. 1.25

Selling price of 1 orange > Cost of 1 orange

Profit = 1.25 - 0.8 = Rs. 0.45

Profit % = gain % = (profit/Cost Price) × 100 = (0.45/0.8)× 100 = 56.25% 


Answered by Yasmeen Khan | 11th Jan, 2021, 02:16: PM