ICSE Class 7 Answered
A shopkeeper buys 15 oranges for rupees 12 and sells them at 20 oranges for rupees 25 . Find his gain or loss percentage
Asked by kashyapmaso25 | 10 Jan, 2021, 07:19: PM
Cost Price for 15 oranges = Rs.12 → Cost of 1 orange = 12/15 = Rs. 0.8
Selling Price for 20 oranges = Rs.25 → Selling price of 1 orange = 25/20 = Rs. 1.25
Selling price of 1 orange > Cost of 1 orange
Profit = 1.25 - 0.8 = Rs. 0.45
Profit % = gain % = (profit/Cost Price) × 100 = (0.45/0.8)× 100 = 56.25%
Answered by Yasmeen Khan | 11 Jan, 2021, 02:16: PM
Concept Videos
ICSE 7 - Maths
Asked by nawabpreetsingh | 13 Nov, 2021, 08:19: PM
ICSE 7 - Maths
Asked by kashyapmaso25 | 10 Jan, 2021, 07:19: PM
ICSE 7 - Maths
Asked by marisha.mari999 | 12 Jun, 2020, 09:36: AM
ICSE 7 - Maths
Asked by negigeeta880 | 09 Nov, 2019, 06:02: AM
ICSE 7 - Maths
Asked by anirbanhalder87 | 08 Oct, 2019, 12:40: AM
ICSE 7 - Maths
Asked by pkaushik2004 | 15 Sep, 2019, 12:14: PM
ICSE 7 - Maths
Asked by h.joharwala52 | 15 Aug, 2019, 12:41: PM
ICSE 7 - Maths
Asked by ayushranjan1347 | 04 Aug, 2019, 06:44: AM