Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 10 Answered

a) An electric bulb is rated 220v and 100w what is its resistance? b) calculate the energy consumed by 3 such bulbs if they glow continuously for 10 hours for complete month of november. c)calculate the total cost of the rate at 6.50 per unit. 
Asked by ohilubana006 | 06 Feb, 2021, 08:54: PM
answered-by-expert Expert Answer
Power = 100 W
 
Voltage = 220 V
 
Current = ( 100 / 220 ) = 0.454 A
 
Resistance = Voltage / current = 220 /0.454 = 484 Ω
------------------------
 
Energy consumed by 3 bulbs for 10 hours = 3 × 100 W × 10 hr = 3000 W-hr = 3 kWhr
 
Energy consumed by 3 bulbs for 10 hours daily in Novemeber =  3 kWhr × 30 = 90 kWhr
 
Cost of electrical energy = 90 × Rs.6.50 = Rs.585
Answered by Thiyagarajan K | 06 Feb, 2021, 10:20: PM
CBSE 10 - Physics
Asked by sailakshmi.avinesh | 13 Feb, 2024, 07:03: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by sakshikatewa0 | 08 Feb, 2024, 12:48: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by saanviyadla | 24 Jan, 2024, 07:06: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by kamalaranjanmohantymohanty5 | 06 Jan, 2024, 10:05: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by saritavishwakarma1986 | 04 Jan, 2024, 12:23: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by nandanagnair | 17 Dec, 2023, 03:44: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 10 - Physics
Asked by 0 0 | 19 Oct, 2023, 03:51: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
Get Latest Study Material for Academic year 24-25 Click here
×