Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 7 Answered

6 bowls cost rupees 90 what would be the cost of 10 such bowls
Asked by abishikaa2008 | 25 Dec, 2022, 02:03: PM
answered-by-expert Expert Answer
Hint
We will use unitary method to solve this problem.

First find the cost of 1 bowl.
Then find the cost of 10 bowls.
 
Cost of 6 balls = 90
Cost of 1 ball = 90/6 = 15
Cost of 10 balls = 10x15 = Rupees 150.
 

Answered by | 26 Dec, 2022, 11:46: AM
CBSE 7 - Maths
Asked by abishikaa2008 | 25 Dec, 2022, 02:03: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by vidheesha.kn6079 | 03 Jul, 2022, 07:20: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by devraparo | 11 Jan, 2021, 10:38: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by barnalis045 | 25 Oct, 2020, 06:26: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by pankajsah9110063488 | 30 Sep, 2020, 09:05: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by kannanurmahathi | 29 Dec, 2019, 05:02: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by harinh63 | 20 Aug, 2019, 06:07: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 7 - Maths
Asked by dileep626050 | 19 Aug, 2019, 12:19: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
Get Latest Study Material for Academic year 24-25 Click here
×