Class 10 SELINA Solutions Maths Chapter 20 - Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume)
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise TEST YOURSELF
Solution 1(a)
Correct option: (ii) 5pr2
Total surface area of the solid
= Curved surface area of cylinder + Curved surface area of cone + Base of the cylinder
= 2prh + prl + pr2
= 2pr(r) + pr(2r) + pr2
= 2pr2 + 2pr2 + pr2
= 5pr2
Solution 1(b)
Correct option: (iii) 1 : 8
Let the radii of two solid spheres be r1 and r2 respectively.
Then, r1 = 10 cm and r2 = 20 cm
The ratio between their volumes
Solution 1(c)
Correct option: (iv) 20 cm
Let the radius and height of cone be r1 and h respectively.
And, the radius of sphere be r2.
Then, h = 10 cm and r2 = 10 cm
Volume of cone = Volume of sphere
*The information provided in question is about cone and sphere and not about cylinder. Hence, as per information, the radius of cone is to be calculated and not of cylinder. Error in question.
Solution 1(d)
Correct option: (i) 378
For a cuboid, l = 11 cm, b = 18 cm, h = 8 cm
For a sphere r = 1 cm
Solution 1(e)
Correct option: (i) only 1
If a wire is extended four times along its length with same width all around, its volume will remain constant in both the cases.
But, the surface area of solid will increase. Hence, it will be not same in both the cases.
Solution 2
Let the number of solid metallic spheres be 'n'
Volume of 1 sphere
Volume of metallic cone
=
The least number of spheres needed to form the cone is 15
Solution 3
Radius of largest sphere that can be formed inside the cylinder should be equal to the radius of the cylinder.
Radius of the largest sphere = 7 cm
Volume of sphere
Solution 4
Let the number of cones be 'n'.
Volume of the cylinder =
Volume of ice-cream cone = Volume of cone + Volume of hemisphere
Hence, number of cones required = 10
Solution 5
Volume of the solid
Solution 6
Diameter of a sphere = 6 cm
Radius = 3 cm
Diameter of cylindrical wire = 0.2 cm
Therefore, radius of wire =
Let length of wire = h
From (i) and (ii)
Hence, length of the wire = 36 m
Solution 7
Let edge of the cube = a
volume of the cube =
The sphere, which exactly fits in the cube, has radius =
Therefore, volume of sphere =
Volume of cube : volume of sphere
Solution 8
Radius of the base of poles (r) = 6 cm
Height of the cylindrical part (h1) = 110 cm
Height of the conical part (h2) = 9 cm
Total volume of the iron pole =
Weight of 1 cm3 = 8 gm
Therefore, total weight = 12780 8 = 102240 gm = 102.24 kg
Solution 9
Side of square = 7 m
Radius of semicircle =
Length of the tunnel = 80 m
Area of cross section of the front part =
(i) Therefore, volume of the tunnel = area x length
(ii) Circumference of the front of tunnel
Therefore, surface area of the inner part of the tunnel
= 25 80
= 2000 m2
(iii) Area of floor = l b = 7
80 = 560 m2
Solution 10
Diameter of cylindrical tank = 2.8 m
Therefore, radius = 1.4 m
Height = 4.2 m
Volume of water filled in it =
Diameter of pipe = 7 cm
Therefore, radius (r) =
Let length of water in the pipe = h1
From (i) and (ii)
Therefore, time taken at the speed of 4 m per second
Solution 11
Rate of flow of water = 9 km/hr
Water flow in 1 hour 15 minutes
i.e. in
Area of cross-section =
Therefore, volume of water
Dimensions of water tank = 7.5m × 5m × 4m
Area of tank = l × b = 7.5 × 5 = 37.5 m2
Let h be the height of water then,
37.5 × h = 28.125
Solution 12
Diameter = 10 cm
Therefore, radius (r) = 5 cm
Height of the cone (h) = 12 cm
Height of the cylinder = 12 cm
(i) Total surface area of the solid
(ii) Total volume of the solid
(iii) Total weight of the solid = 1.7 kg
Solution 13
Radius of cylinder = 3 cm
Height of cylinder = 6 cm
Radius of hemisphere = 2 cm
Height of cone = 4 cm
Volume of water in the cylinder when it is full =
Volume of water displaced = volume of cone + volume of
hemisphere
Therefore, volume of water which is left
Solution 14
Radius of the cylinder = 3.5 m
Height = 7 m
(i) Total surface area of container excluding the base = Curved
surface area of the cylinder + area of hemisphere
(ii) Volume of the container =
Solution 15
Total height of the tent = 85 m
Diameter of the base = 168 m
Therefore, radius (r) = 84 m
Height of the cylindrical part = 50 m
Then height of the conical part = (85 - 50) = 35 m
Slant height (l)
Total surface area of the tent =
Since 20% extra is needed for folds and stitching,
total area of canvas needed
Solution 16
Volume of water filled in the test tube =
Volume of water filled up to 4 cm =
Let r be the radius and h be the height of test tube.
and
Dividing (i) by (ii)
Subtracting (ii) from (i)
Substituting the value of r in (iii)
Hence, Height = 20 cm and radius = 3.5 cm
Solution 17
Diameter of hemisphere = 7 cm
Diameter of the base of the cone = 7 cm
Therefore, radius (r) = 3.5 cm
Height (h) = 8 cm
Volume of the solid =
Now, radius of cylindrical vessel (R) = 7 cm
Height (H) = 10 cm
Volume of water required to fill = 1540 - 192.5 = 1347.5 cm3
Solution 18
Let the number of cones melted be n.
Let the radius of sphere be rs = 6 cm
Radius of cone be rc = 2 cm
And, height of the cone be h = 3 cm
Volume of sphere = n (Volume of a metallic cone)
Solution 19
According to the condition in the question,
We know that,
l2 = r2 + h2
⇒ l2 = (7)2 + (24)2
⇒ l2 = 49 + 576
⇒ l2 = 625
⇒ l = 25 m
∴ Curved Surface Area = πrl = × 7× 25 = 550m2
Therefore the height of the tent is 24m and it curved surface area is 550m2.
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(A)
Solution 2
Inner radius of pipe = 2.1 cm
Length of the pipe = 12 m = 1200 cm
Solution 3
Radius of the well =
Depth of the well = 28 m
Therefore, volume of earth dug out =
Area of curved surface =
Cost of plastering at the rate of Rs 4.50 per sq m
= Rs 246.40 4.50
= Rs 1108.80
Solution 4
External diameter of hollow cylinder = 20 cm
Therefore, external radius, R = 10 cm
Thickness = 0.25 cm
Hence, internal radius, r = (10 - 0.25) = 9.75 cm
Length of cylinder (h) = 15 cm
For solid cylinder,
Diameter = 2 cm
Therefore, radius (r) = 1 cm
Let h be the length
then,
Now, according to given condition:
Length of cylinder = 74.06 cm
Solution 5
Diameter of the cylinder = 20 cm
Hence, Radius (r) = 10 cm
Height = h cm
(i) Curved surface area =
(ii) Volume of the cylinder =
or
Solution 6
Solution 7
Diameter of cylindrical container = 42 cm
Therefore, radius (r) = 21 cm
Dimensions of rectangular solid = 22cm × 14cm × 10.5cm
Volume of solid =22 × 14 ×10.5 cm3 ...... (i)
Let height of water = h
Therefore, volume of water in the container =πr2h
From (i) and (ii)
Solution 8
Internal radius of the cylindrical container = 10 cm
Height of water = 7 cm
Therefore, surface area of the wetted surface =
Solution 9
Length of an open pipe = 50 cm
External diameter = 20 cm ⇒ External radius (R) = 10 cm
Internal diameter = 6 cm ⇒ Internal radius (r) = 3 cm
Surface area of pipe open from both sides =
Area of upper and lower part =
Total surface area =4085.71+572=4657.71 cm2
Solution 10
Ratio between height and radius of a cylinder = 3:1
Volume = …….(i)
Let radius of the base = r
then height = 3r
from (i) and (ii)
Therefore, radius = 7 cm and height = 3 x 7 = 21 cm
Now, total surface area =
Solution 11
Solution 12
Solution 13
Solution 14
Solution 15
Solution 16
Solution 17
Solution 18
Solution 19
Solution 20
Solution 21
Total surface area of a hollow cylinder = 3575 cm2
Area of the base ring = 357.5 cm2
Height = 14 cm
Let external radius = R and internal radius = r
Let thickness of the cylinder = d = (R-r)
Therefore, Total surface area =
and Area of base =
Dividing (i) by (ii)
Hence, thickness of the cylinder = 3.5 cm
Solution 22
Solution 23
Solution 1(a)
Correct option: (iii) 4prh + 2pr2
Total surface area of open hollow cylinder with radius r and height h
= External curved surface area + Internal curved surface area + 2(Area of cross section)
= 2prh + 2prh + 2(pr2)
= 4prh + 2pr2
Solution 1(b)
Correct option: (iii) S ÷ C
Curved surface area of a solid cylinder = Circumference of its base × Height
⇒ S = C × Height
⇒ Height = S ÷ C
Solution 1(c)
Correct option: (iii)
Volume of cube submerged = Volume of water that rises
⇒ a3 = pr2h
Solution 1(d)
Correct option: (ii)
Volume of big solid cylinder = pR2H
Volume of each small solid cylinder = pr2h
Then, number of smaller solid cylinders
Solution 1(e)
Correct option: (iv) 2(pR2 – pr2) + 2pRh + 2prh
For an open pipe,
Length = H cm, External radius = R cm, Internal radius = r cm
Then, total surface area of an open pipe
= 2(Area of cross section) + External curved surface area + Internal curved surface area
= 2(pR2 – pr2) + 2pRh + 2prh
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(B)
Solution 2
Slant height (ℓ) = 17 cm
Radius (r) = 8 cm
But,
Now, volume of cone =
Solution 3
Curved surface area =
Radius of base (r) = 56 cm
Let slant height =
Height of the cone =
Solution 4
Circumference of the conical tent = 66 m
and height (h) = 12 m
Therefore, volume of air contained in it =
Solution 5
The ratio between radius and height = 5:12
Volume = 5212 cubic cm
Let radius (r) = 5x, height (h) = 12x and slant height =
Now Volume =
Solution 6
Let radius of each cone = r
Ratio between their slant heights = 5:4
Let slant height of the first cone = 5x
and slant height of second cone = 4x
Therefore, curved surface area of the first cone =
curved surface area of the second cone =
Hence, ratio between them =
Solution 7
Let slant height of the first cone =
then slant height of the second cone = 2
Radius of the first cone =
Radius of the second cone =
Then, curved surface area of first cone =
curved surface area of second cone =
According to given condition:
Solution 8
Diameter of the cone = 16.8 m
Therefore, radius (r) = 8.4 m
Height (h) = 3.5 m
(i) Volume of heap of wheat =
(ii) Slant height () =
Therefore, cloth required or curved surface area =
Solution 9
Diameter of the tent = 48 m
Therefore, radius (r) = 24 m
Height (h) = 7 m
Slant height () =
Curved surface area =
Canvas required for stitching and folding
Total canvas required (area)
Length of canvas
Rate = Rs 24 per meter
Total cost
Solution 10
Height of solid cone (h) = 8 cm
Radius (r) = 6 cm
Volume of solid cone =
Height of smaller cone = 2 cm
and radius =
Volume of smaller cone
Number of cones so formed
Solution 11
Total surface area of cone =
slant height (l) = 13 cm
(i) Let r be its radius, then
Total surface area =
Either r+18 = 0, then r = -18 which is not possible
or r-5=0, then r = 5
Therefore, radius = 5 cm
(ii) Now
Solution 12
Solution 13
Volume of vessel = volume of water =
diameter = 25.2 cm, therefore radius = 12.6 cm
height = 32 cm
Volume of water in the vessel =
On submerging six equal solid cones into it, one-fourth of the water overflows.
Therefore, volume of the equal solid cones submerged
= Volume of water that overflows
Now, volume of each cone submerged
Solution 14
(i) Let r be the radius of the base of the conical tent, then area of the base floor =
Hence, radius of the base of the conical tent i.e. the floor = 7 m
(ii) Let h be the height of the conical tent, then the volume =
Hence, the height of the tent = 24 m
(iii) Let l be the slant height of the conical tent, then
The area of the canvas required to make the tent =
Length of the canvas required to cover the conical tent of its width 2 m =
Solution 1(a)
Correct option: (iii)
For a cone, radius = height = r cm
Then, volume of the cone
Solution 1(b)
Correct option: (ii)
For a cone, radius = r cm and height = h cm
Let the slant height = l cm
Then, its curved surface area = prl
Solution 1(c)
Correct option: (iii) 140 cm
For a conical tent,
Radius = 28 cm
Height = 21 cm
Area of sheet required = Curved surface area of the tent-house
= prl
Let the smallest length of the paper = x cm
Then, x × 22 = 3080
⇒- x = 140 cm
Solution 1(d)
Correct option: (ii) 5.5 units
Let the radius of the cone = r units, height = h units and slant height = l units
Now,
Solution 1(e)
Correct option: (ii) 7 : 4
Let the radius of each cone = r units
Let the slant height of two cones be l1 and l2 respectively.
The ratio of curved surface areas of two cones
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(C)
Solution 2
Volume of the sphere = 38808 cm3
Let radius of sphere = r
Solution 3
Let the radius of spherical ball = r
Radius of smaller ball =
Therefore, number of smaller balls made out of the given ball =
Solution 4
Diameter of bigger ball = 8 cm
Therefore, Radius of bigger ball = 4 cm
Radius of small ball = 1 cm
Number of balls =
Solution 5
Volume of first sphere = 27 volume of second sphere
Let radius of first sphere =
and radius of second sphere =
Therefore, volume of first sphere =
and volume of second sphere =
(i) Now, according to the question
(ii) Surface area of first sphere =
and surface area of second sphere =
Ratio in surface area =
Solution 6
Let r be the radius of the sphere.
Surface area = 4πr2 and volume =
According to the condition:
Diameter of sphere = 2 × 3 cm = 6 cm
Solution 7
Diameter of sphere =
Therefore, radius of sphere =
Total curved surface area of each hemispheres =
Solution 8
External radius (R) = 14 cm
Internal radius (r) =
(i) Internal curved surface area =
(ii) External curved surface area =
(iii) Total surface area =
(iv) Volume of material used =
Solution 9
Let the radius of the sphere be 'r1'.
Let the radius of the hemisphere be 'r2'
TSA of sphere = 4∏r12
TSA of hemisphere = 3∏r22
TSA of sphere = TSA of hemi-sphere
Volume of sphere, V1 =
Volume of hemisphere, V2 =
Dividing V1 by V2,
Solution 10
Let radius of the larger sphere be 'R'
Volume of single sphere
= Vol. of sphere 1 + Vol. of sphere 2 + Vol. of sphere 3
Surface area of the sphere
Solution 1(a)
Correct option: (iii) 512
Radius of big sphere, R = 16 cm
Radius of each small sphere, r = 2 cm
Then, number of spheres formed
Solution 1(b)
Correct option: (ii) 3pR2 – pr2
Outer surface area of the bowl
= Total surface area of hemispherical bowl – pr2
= 3pR2 – pr2
Solution 1(c)
Correct option: (iv) 9 : 4
Let the radii of two spherical solids be r1 and r2 respectively.
Then,
Now, ratio of their curved surface areas
Solution 1(d)
Correct option: (i) 4 cm
Let the diameter of each small sphere = 2r cm
Then, radius of each small sphere = r cm
Now, Volume of big sphere = Volume of 64 small spheres
Therefore, diameter = 2r = 4 cm
Solution 1(e)
Correct option: (iv)
Let the radius of big sphere formed = R
Now, Volume of big sphere = Volume of three small spheres
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(D)
Solution 2
Solution 3
External diameter = 8 cm
Therefore, radius (R) = 4 cm
Internal diameter = 4 cm
Therefore, radius (r) = 2 cm
Volume of metal used in hollow sphere =
Diameter of cone = 8 cm
Therefore, radius = 4 cm
Let height of cone = h
From (i) and (ii)
Height of the cone = 14 cm
Solution 4
Internal radius = 3cm
External radius = 5 cm
Volume of spherical shell
Volume of solid circular cone
Vol. of Cone = Vol. of sphere
Hence, diameter = 2r = 7 cm
Solution 5
Let the radius of the smaller cone be 'r' cm.
Volume of larger cone
Volume of smaller cone
Volume of larger cone=3× Volume of smaller cone
Solution 6
Volume of rectangular block =
Let r be the radius of sphere
From (i) and (ii)
Radius of sphere = 21 cm
Solution 7
Radius of hemispherical bowl = 9 cm
Diameter each of cylindrical bottle = 3 cm
Radius = cm, and height = 4 cm
Solution 8
Total area of solid metallic sphere = 1256 cm2
(i)Let radius of the sphere is r then
(ii) Volume of sphere = Volume of right circular cone =
Number of cones
Solution 9
Solution 1(a)
Correct option: (ii) 40 cm
Let the height of cone = h cm
Volume of cone = Volume of sphere
Solution 1(b)
Correct option: (iv) 1 : 4
Volume of cone = Volume of sphere
Solution 1(c)
Correct option: (iii) 8 : 1
For a cone, radius : height = r : h = 2 : 1
Solution 1(d)
Correct option: (i) 3
Solution 1(e)
Correct option: (ii) 4 × p m
For a cone, radius, r = 10 cm and height, h = 12 cm
Volume of cone
Volume of cylinder = Volume of cone
Area of cross-section × length = Volume of cone
1 × L = 400p
L = 400 × p cm = 4 × p m
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(E)
Solution 2
Height of cone = 15 cm
and radius of the base = cm
Therefore, volume of the solid = volume of the conical part + volume of hemispherical part.
Solution 3
Radius of hemispherical part (r) = 3.5 m =
Therefore, Volume of hemisphere =
Volume of conical part = (2/3 of hemisphere)
Let height of the cone = h
Then,
Height of the cone = 4.67 m
Surface area of buoy =
But
Therefore, Surface area =
Surface Area = 141.17 m2
Solution 4
(i) Total surface area of cuboid = 2(ℓb + bh + ℓh)
=2(42 × 30 + 30 × 20 + 20 × 42)
=2(1260 + 600 + 840)
=2 × 2700
=5400 cm2
Diameter of the cone = 14 cm
⇒ Radius of the cone =
Area of circular base
Area of curved surface area of cone
Surface area of remaining part = 5400 + 550 - 154 =5796 cm2
(ii) Dimensions of rectangular solids = (42 × 30 × 20) cm
volume = (42 × 30 × 20) = 25200 cm3
Radius of conical cavity (r) =7 cm
height (h) = 24 cm
Volume of cone =
Volume of remaining solid = (25200 - 1232) = 23968 cm3
(iii) Weight of material drilled out
=1232 × 7 g = 8624g = 8.624 kg
Solution 5
The diameter of the largest hemisphere that can be placed on a face of a cube of side 7 cm will be 7 cm.
Therefore, radius =
Its curved surface area =
Surface area of the top of the resulting solid = Surface area of the top face of the cube - Area of the base of the hemisphere
Surface area of the cube = 5 × (side)2 = 5 × 49 = 245 cm2 .........(iii)
Total area of resulting solid = 245 + 10.5 + 77 = 332.5 cm2
Solution 6
Height of cone = 8 cm
Radius = 5 cm
Volume =
Therefore, volume of water that flowed out =
Radius of each ball = 0.5 cm =
Volume of a ball =
Therefore, No. of balls =
Hence, number of lead balls = 100
Solution 7
Let r be the radius of the bowl.
Capacity of the bowl =
Solution 8
For the volume of cone to be largest, h = r cm
Volume of the cone
Solution 9
Let the height of the solid cones be 'h'
Volume of solid circular cones
Volume of sphere
Volume of sphere = Volume of cone 1 + volume of cone 2
Solution 10
Let the radius of base be 'r' and the height be 'h'
Volume of cone, Vc
Volume of hemisphere, Vh
Solution 1(a)
Correct option: The given options are not applicable.
Volume of whole body = Volume of cone + Volume of hemisphere
Solution 1(b)
Correct option: (iii) 2p cm3
Volume of the body = Volume of cone + Volume of cylinder
Solution 1(c)
Correct option: (ii) pr2 + prl + 2prh
Total surface area of the remaining solid
= Base of the cylinder + Curved surface area of cone + Curved surface area of cylinder
= pr2 + prl + 2prh
Solution 1(d)
Correct option: (i) 2prh + pr2 + prl
Wetted surface area of the whole body
= Curved surface area of cylinder + Base of the cylinder + Curved surface area of cone
= 2prh + pr2 + prl
Solution 1(e)
Correct option: (iii)
Volume of air left in the cylinder
= Volume of cylinder – Volume of sphere
Cylinder, Cone and Sphere (Surface Area and Volume) Exercise Ex. 20(F)
Solution 2
Height of the cylinder (h) = 10 cm
and radius of the base (r) = 6 cm
Volume of the cylinder =
Height of the cone = 10 cm
Radius of the base of cone = 6 cm
Volume of the cone =
Volume of the remaining part
Solution 3
Radius of solid cylinder (R) = 12 cm
and Height (H) = 16 cm
Radius of cone (r) = 6 cm, and height (h) = 8 cm.
(i) Volume of remaining solid
(ii) Slant height of cone
Therefore, total surface area of remaining solid = curved surface area of cylinder + curved surface area of cone + base area of cylinder + area of circular ring on upper side of cylinder
Solution 4
Radius of the cylindrical part of the tent (r) =
Slant height () = 80 m
Therefore, total curved surface area of the tent =
Width of canvas used = 1.5 m
Length of canvas =
Total cost of canvas at the rate of Rs 15 per meter
Solution 5
Height of the cylindrical part = H = 8 m
Height of the conical part = h = (13-8)m = 5 m
Diameter = 24 m radius = r = 12 m
Slant height of the cone = l
Slant height of cone = 13 m
(i) Total surface area of the tent =
(ii)Area of canvas used in stitching = total area
Solution 6
Diameter of cylindrical container = 42 cm
Therefore, radius (r) = 21 cm
Dimensions of rectangular solid = 22cm 14cm
10.5cm
Volume of solid =
Let height of water = h
Therefore, volume of water in the container =
From (i) and (ii)
Solution 7
Diameter of spherical marble = 1.4 cm
Therefore, radius = 0.7 cm
Volume of one ball
Diameter of beaker = 7 cm
Therefore, radius =
Height of water = 5.6 cm
Volume of water =
No. of balls dropped
Solution 8
Length = 21 cm, Breadth = 7 cm
Radius of semicircle =
Area of cross section of the water channel =
Flow of water in one minute at the rate of 20 cm per second
Length of the water column = 20
60 = 1200 cm
Therefore, volume of water =
Solution 9
Diameter of the base of the cylinder = 7 cm
Therefore, radius of the cylinder =
Volume of the cylinder
Diameter of the base of the cone =
Therefore, radius of the cone =
Volume of the cone
On placing the cone into the cylindrical vessel, the volume of the remaining portion where the water is to be filled
Height of new cone =
Radius = 2 cm
Therefore, volume of new cone
Volume of water which comes down =
Let h be the height of water which is dropped down.
Radius =
From (i) and (ii)
Drop in water level =
Solution 10
Radius of the base of the cylindrical can = 3.5 cm
(i) When the sphere is in can, then total surface area of the can =
Base area + curved surface area
(ii) Let depth of water = x cm
When sphere is not in the can, then volume of the can =
volume of water + volume of sphere
Solution 11
Let the height of the water level be 'h', after the solid is turned upside down.
Volume of water in the cylinder
Volume of the hemisphere
Volume of water in the cylinder
= Volume of water level - Volume of the hemisphere
Solution 1(a)
Correct option: (iii) 1 : 3
Radius of cylinder = Radius of cone = r
Let the heights of cylinder and cone be H and h.
Volume of cylinder = Volume of cone
Solution 1(b)
Correct option: (iii) 2pr3
Volume of the given solid
= Volume of hemisphere + Volume of cylinder + Volume of cone
Solution 1(c)
Correct option: (ii) 2 cm
Let the radius of the solid sphere formed = R cm
Volume of 8 identical spheres = Volume of solid sphere formed
Solution 1(d)
Correct option: (i) 27 : 32
Let the radii of two cones be r1 and r2 respectively.
And, let their heights be h1 and h2 respectively.
Now, the ratio between their volumes
Solution 1(e)
Correct option: (iv) 300%
Percentage increase in volume