Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 6 Answered

Ravi bought 4 dozen bananas for Rs 120, if Amit wants to buy 12 dozen bananas of the same price, how much does he have to pay?

Asked by Topperlearning User | 15 May, 2014, 04:30: PM
Expert Answer

Let the cost of 12 dozen banana be Rs x.

 

Ravi's banana : Amit's banana :: Ravi's cost : Amit's cost

 

4 dozen:12 dozen::Rs 120:Rs x

rightwards double arrow 4 over 12 equals 120 over x
rightwards double arrow x space equals space fraction numerator 120 cross times 12 over denominator 4 end fraction equals 360

 

Therefore, cost of 12 dozen bananas is Rs 360.

Answered by | 15 May, 2014, 06:30: PM
CBSE 6 - Maths
Asked by drkokilaselvaraj | 22 Mar, 2019, 04:33: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 04 Jun, 2014, 01:23: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 04 Jun, 2014, 01:23: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 13 Dec, 2013, 07:25: AM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 15 May, 2014, 04:30: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 04 Jun, 2014, 01:23: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 04 Jun, 2014, 01:23: PM
ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by Topperlearning User | 04 Jun, 2014, 01:23: PM
ANSWERED BY EXPERT
Season Break Offer!
Get 60% Flat off instantly.
Avail Now
×