Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 6 Answered

Cost of one dozen gel pens is Rs.180 and cost of 8 ball pens is Rs.56. Find the ratio of the cost of a gel pen to the cost of a ball pen.
Asked by mayurkhanna2580 | 07 Dec, 2021, 05:28: PM
answered-by-expert Expert Answer
Cost of one dozen gel pens is Rs.180
 
Cost of 1 gel pen = 180/12 = Rs. 15
 
Cost of 8 ball pens is Rs.56
 
Cost of 1 ball pen = 56/8 = Rs.7
 
Ratio = 15/7
Answered by Arun | 08 Dec, 2021, 10:04: AM
CBSE 6 - Maths
Asked by 88dineshkumar | 27 May, 2024, 08:11: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by sangini.kanchan | 26 May, 2024, 12:27: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by manrajsinghfzr9 | 21 May, 2024, 04:50: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by sangini.kanchan | 12 May, 2024, 11:49: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by kumarireena77357 | 16 Apr, 2024, 03:01: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by dttd008chotu | 14 Apr, 2024, 11:20: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by pranavrout7572 | 13 Apr, 2024, 10:17: AM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by vagdevitamminaina001 | 12 Apr, 2024, 06:52: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 6 - Maths
Asked by sumalata.muske | 06 Apr, 2024, 03:35: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
Get Latest Study Material for Academic year 24-25 Click here
×