Class 12-commerce NCERT Solutions Maths Chapter 4: Determinants
Ex. 4.1
Ex. 4.2
Ex. 4.3
Ex. 4.4
Ex. 4.5
Misc. Ex.
Determinants Exercise Ex. 4.1
Solution 1
Solution 2
Solution 3
Solution 4
Solution 5
![](https://images.topperlearning.com/topper/tinymce/imagemanager/files/1fa9b343bde5ab3a67d22335729180915d5287a28ef6b2.17254163Screenshot2.png)
![](https://images.topperlearning.com/topper/tinymce/imagemanager/files/a0b2504ae4183aa875a261e77580bf165d5287b4c9dcb9.01953551Screenshot3.png)
Solution 6
Solution 7
Solution 8
Determinants Exercise Ex. 4.2
Solution 1
Solution 1
Solution 2
Solution 3
Solution 4
Solution 5
Determinants Exercise Ex. 4.3
Solution 1
Solution 2
Solution 3
Solution 4
Solution 5
Determinants Exercise Ex. 4.4
Solution 1
Solution 2
Solution 3
Solution 4
Solution 5
Solution 6
Solution 7
Solution 8
Solution 9
Solution 10
Solution 11
Solution 12
Solution 13
Solution 14
Solution 15
Solution 16
Solution 17
Solution 18
Determinants Exercise Ex. 4.5
Solution 1
Solution 2
Solution 3
Solution 4
Solution 5
Solution 6
Solution 7
Solution 8
Solution 9
Solution 10
Solution 11
Solution 12
Solution 13
Solution 14
Solution 15
Solution 16
x = 5, y = 8 and z = 8
Hence, the cost of onion per kg is Rs. 5, the cost of wheat per kg is Rs. 8 and the cost of rice per kg is Rs. 8.