NCERT Solutions for CBSE Class 10 Mathematics chapter 14  Statistics
Now scoring more marks in Mathematics is easy in CBSE Class 10. TopperLearning provides study materials for CBSE Class 10 Mathematics which include a comprehensive set of materials which can help you to score a perfect 100 in the board exams. Our study materials for CBSE Class 10 Mathematics include video lessons, revision notes, question banks, sample papers and past year papers.
Our study materials for CBSE Class 10 Mathematics are created by subject experts who teach students Maths. Our materials will help you to score high marks in your Mathematics examination as we focus on providing solutions which simplify the complex fundamentals of a subject. At TopperLearning, we believe in providing quality solutions at a low cost, and we strictly follow the latest CBSE syllabus; our study materials are revised from time to time. Our TopperLearning packages involve all the study resources for CBSE Class 10 such as solved question papers, video lessons and revision notes which will help you to score high marks. We also provide free NCERT and RD Sharma textbook solutions which provide students with stepbystep solutions.
Chapter 14  Statistics Excercise Ex. 14.1
Now we may compute x_{i} and f_{i}x_{i} as following
Number of plants  Number of houses (f_{i})  x_{i}  f_{i}x_{i} 
0  2  1  1  1— 1 = 1 
2  4  2  3  2 — 3 = 6 
4  6  1  5  1 — 5 = 5 
6  8  5  7  5 — 7 = 35 
8  10  6  9  6 — 9 = 54 
10  12  2  11  2 —11 = 22 
12  14  3  13  3 — 13 = 39 
Total  20  162 
From the table we may observe that
So, mean number of plants per house is 8.1.
We have used here direct method as values of class marks (x_{i}) and f_{i} are small.
Class size (h) of this data = 20
Now taking 150 as assured mean (a) we may calculate di, u_{i} and f_{i}u_{i} as following.
Daily wages (in Rs)  Number of workers (f_{i})  x_{i}  d_{i} = x_{i } 150  f_{i}u_{i }  
100 120  12  110   40  2   24 
120  140  14  130   20  1   14 
140  160  8  150  0  0  0 
160 180  6  170  20  1  6 
180  200  10  190  40  2  20 
Total  50  12 
From the table we may observe that
So mean daily wages of the workers of the factory is Rs.145.20
Given that mean pocket allowance = Rs.18
Now taking 18 as assured mean (a) we may calculate d_{i} and f_{i}d_{i} as following.
Daily pocket allowance (in Rs.)  Number of children f_{i}  Class mark x_{i}  d_{i} = x_{i}  18  f_{i}d_{i} 
11  13  7  12   6   42 
13  15  6  14   4   24 
15  17  9  16   2   18 
17  19  13  18  0  0 
19  21  f  20  2  2 f 
21  23  5  22  4  20 
23  25  4  24  6  24 
Total  2f  40 
From the table we may obtain
Hence the missing frequency f is 20.
Class size h of this data = 3
Now taking 75.5 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i}, f_{i}u_{i} as following.
Number of heart beats per minute  Number of women f_{i}  x_{i}  d_{i} = x_{i} 75.5  f_{i}u_{i}  
65  68  2  66.5   9   3   6 
68  71  4  69.5   6   2   8 
71  74  3  72.5   3   1   3 
74  77  8  75.5  0  0  0 
77  80  7  78.5  3  1  7 
80  83  4  81.5  6  2  8 
83  86  2  84.5  9  3  6 
Total  30  4 
Now we may observe from table that
So mean heart beats per minute for these women are 75.9 beats per minute.
Number of mangoes  Number of boxes f_{i} 
50  52  15 
53  55  110 
56  58  135 
59  61  115 
62  64  25 
We may observe that class intervals are not continuous. There is a gap of 1 between two class intervals. So we have to add to upper class limit and subtract from lower class limit of each interval.
And class mark (x_{i}) may be obtained by using the relation
Class size (h) of this data = 3
Now taking 57 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i}, f_{i}u_{i} as following 
Class interval  f_{i}  x_{i}  d_{i} = x_{i}  57  f_{i}u_{i}  
49.5  52.5  15  51  6  2  30 
52.5  55.5  110  54  3  1  110 
55.5  58.5  135  57  0  0  0 
58.5  61.5  115  60  3  1  115 
61.5  64.5  25  63  6  2  50 
Total  400  25 
Now we may observe that
Clearly, mean number of mangoes kept in a packing box is 57.19.
We have chosen step deviation method here as values of f_{i}, d_{i} are big and also there is a common multiple between all d_{i}.
We may calculate cla
mark (x_{i}) for each interval by using the relation
Class size = 50
Now taking 225 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i}, f_{i}u_{i} as following
Daily expenditure (in Rs)  f_{i}  x_{i}  d_{i} = x_{i}  225  f_{i}u_{i}  
100  150  4  125  100  2  8 
150  200  5  175  50  1  5 
200  250  12  225  0  0  0 
250  300  2  275  50  1  2 
300  350  2  325  100  2  4 
Total  25  7 
Now we may observe that 
Concentration of SO_{2} (in ppm)  Frequency  Class mark x_{i}  d_{i} = x_{i } 0.14  f_{i}u_{i}  
0.00  0.04  4  0.02  0.12  3  12 
0.04  0.08  9  0.06  0.08  2  18 
0.08  0.12  9  0.10  0.04  1  9 
0.12  0.16  2  0.14  0  0  0 
0.16  0.20  4  0.18  0.04  1  4 
0.20  0.24  2  0.22  0.08  2  4 
Total  30  31 
Now taking 16 as assumed mean (a) we may calculate di and fidi as following
Number of days 
Number of students f_{i} 
x_{i} 
d_{i}_{ }= x_{i}  16 
f_{i}d_{i} 
0  6 
11 
3 
13 
143 
6 10 
10 
8 
8 
80 
10  14 
7 
12 
4 
28 
14  20 
4 
16 
0 
0 
20  28 
4 
24 
8 
32 
28  38 
3 
33 
17 
51 
38  40 
1 
39 
23 
23 
Total 
40 
145 
Now we may observe that
So, mean number of days is 12.38 days, for which a student was absent.
We may find class marks by using the relation
Class size (h) for this data = 10
Now taking 70 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i}, and f_{i}u_{i} as following
Literacy rate (in %) 
Number of cities f_{i} 
x_{i} 
d_{i}_{ }= x_{i}  70 
f_{i}u_{i} 

45  55 

50 
20 
2 
6 
55  65 
10 
60 
10 
1 
10 
65  75 
11 
70 
0 
0 
0 
75  85 
8 
80 
10 
1 

85  95 
3 
90 
20 
2 
6 
Total 
35 
2 
Now we may observe that
So, mean literacy rate is 69.43%.
Chapter 14  Statistics Excercise Ex. 14.2
We may compute class marks (x_{i}) as per the relation
Now taking 30 as assumed mean (a) we may calculate d_{i} and f_{i}d_{i} as following.
Age (in years) 
Number of patients f_{i} 
class mark x_{i} 
d_{i}_{ }= x_{i}  30 
f_{i}d_{i} 
5  15 
6 
10 
20 
120 
15  25 
11 
20 
10 
110 
25  35 
21 
30 
0 
0 
35  45 
23 
40 
10 
230 
45  55 
14 
50 
20 
280 
55  65 
5 
60 
30 
150 
Total 
80 
430 
From the table we may observe that
Clearly, mean of this data is 35.38. It represents that on an average the age of a patient admitted to hospital was 35.38 years.
As we may observe that maximum class frequency is 23 belonging to class interval 35  45.
So, modal class = 35  45
Lower limit (l) of modal class = 35
Frequency (f_{1}) of modal class = 23
Class size (h) = 10
Frequency (f_{0}) of class preceding the modal class = 21
Frequency (f_{2}) of class succeeding the modal class = 14
Clearly mode is 36.8.It represents that maximum number of patients admitted in hospital were of 36.8 years.
So, modal class = 60  80
Lower class limit (l) of modal class = 60
Frequency (f_{1}) of modal class = 61
Frequency (f_{0}) of class preceding the modal class = 52
Frequency (f_{2}) of class succeeding the modal class = 38
Class size (h) = 20
So, modal lifetime of electrical components is 65.625 hours.
So, modal class = 1500  2000
Lower limit (l) of modal class = 1500
Frequency (f_{1}) of modal class = 40
Frequency (f_{0}) of class preceding modal class = 24
Frequency (f_{2}) of class succeeding modal class = 33
Class size (h) = 500
Now we may find class mark as
Class size (h) of give data = 500
Now taking 2750 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i} and f_{i}u_{i} as following
Expenditure (in Rs) 
Number of families f_{i} 
x_{i} 
d_{i} = x_{i}  2750 
f_{i}u_{i}


1000  1500 
24 
1250 
1500 
3 
72 
1500  2000 
40 
1750 
1000 
2 
80 
2000  2500 
33 
2250 
500 
1 
33 
2500  3000 
28 
2750 
0 
0 
0 
3000  3500 
30 
3250 
500 
1 
30 
3500  4000 
22 
3750 
1000 
2 
44 
4000  4500 
16 
4250 
1500 
3 
48 
4500  5000 
7 
4750 
2000 
4 
28 
Total 
200 
35 
Now from table may observe that
So, mean monthly expenditure was Rs.2662.50.
So, modal class = 30  35
Class size (h) = 5
Lower limit (l) of modal class = 30
Frequency (f_{1}) of modal class = 10
Frequency (f_{0}) of class preceding modal class = 9
Frequency (f_{2}) of class succeeding modal class = 3
It represents that most of states/U.T have a teacher student ratio as 30.6
Now we may find class marks by using the relation
Now taking 32.5 as assumed mean (a) we may calculate d_{i}, u_{i} and f_{i}u_{i} as following.
Number of students per teacher 
Number of states/U.T (f_{i}) 
x_{i} 
d_{i} = x_{i}  32.5 

f_{i}u_{i} 
15  20 
3 
17.5 
15 
3 
9 
20  25 
8 
22.5 
10 
2 
16 
25  30 
9 
27.5 
5 
1 
9 
30  35 
10 
32.5 
0 
0 
0 
35  40 
3 
37.5 
5 
1 
3 
40  45 
0 
42.5 
10 
2 
0 
45  50 
0 
47.5 
15 
3 
0 
50  55 
2 
52.5 
20 
4

8 
Total 
35

23 
So mean of data is 29.2
It represents that on an average teacher  student ratio was 29.2.
So, modal class = 4000  5000
Lower limit (l) of modal class = 4000
Frequency (f_{1}) of modal class = 18
Frequency (f_{0}) of class preceding modal class = 4
Frequency (f_{2}) of class succeeding modal class = 9
Class size (h) = 1000
So mode of given data is 4608.7 runs.
So, modal class = 40  50
Lower limit (l) of modal class = 40
Frequency (f_{1}) of modal class = 20
Frequency (f_{0}) of class preceding modal class = 12
Frequency (f_{2}) of class succeeding modal class = 11
Class size = 10
So mode of this data is 44.7 cars.
Chapter 14  Statistics Excercise Ex. 14.3
Taking 135 as assumed mean (a) we may find d_{i}, u_{i}, f_{i}u_{i}, according to step deviation method as following
Monthly consumption (in units) 
Number of consumers (f _{i}) 
x_{i} class mark 
d_{i} = x_{i}  135

f_{i}u_{i} 

65  85 
4 

 60 
 3 
 12 
85  105 
5 
95 
 40 
 2 
 10 
105  125 
13 
115 
 20 
 1 
 13 
125  145 
20 
135 
0 
0 
0 
145  165 
14 
155 
20 

14 
165  185 
8 
175 
40 
2 
16 
185  205 
4 
195 
60 
3 
12 
Total 
68 
7 
From the table we may observe that
Now from table it is clear that maximum class frequency is 20 belonging to class interval 125  145.
Modal class = 125  145
Lower limit (l) of modal class = 125
Class size (h) = 20
Frequency (f_{1}) of modal class = 20
Frequency (f_{0}) of class preceding modal class = 13
Frequency (f_{2}) of class succeeding the modal class = 14
We know that
3 median = mode + 2 mean
= 135.76 + 2 (137.058)
= 135.76 + 274.116
= 409.876
Median = 136.625
So median, mode, mean of given data is 136.625, 135.76, 137.05 respectively.
Class interval 
Frequency 
Cumulative frequency 
0  10 
5 
5 
10  20 
x 
5 + x 
20  30 
20 
25 + x 
30  40 
15 
40 + x 
40  5 
y 
40 + x + y 
50  60 
5 
45 + x + y 
Total (n) 
60 
It is clear that n = 60
45 + x + y = 60
x + y = 15 (1)
Median of data is given as 28.5 which lies in interval 20  30.
So, median class = 20  30
Lower limit (l) of median class = 20
Cumulative frequency (cf) of class preceding the median class = 5 + x
Frequency (f) of median class = 20
Class size (h) = 10
From equation (1)
8 + y = 15
y = 7
Hence values of x and y are 8 and 7 respectively.
Age (in years) 
Number of policy holders (f_{i}) 
Cumulative frequency (cf) 
18  20 
2 
2 
20  25 
6  2 = 4 
6 
25  30 
24  6 = 18 
24 
30  35 
45  24 = 21 
45 
35  40 
78  45 = 33 
78 
40  45 
89  78 = 11 
89 
45  50 
92  89 = 3 
92 
50  55 
98  92 = 6 
98 
55  60 
100  98 = 2 
100 
Total (n) 

Now from table we may observe that n = 100.
Cumulative frequency (cf) just greater than is 78 belonging to interval 35  40
So, median class = 35  40
Lower limit (l) of median class = 35
Class size (h) = 5
Frequency (f) of median class = 33
Cumulative frequency (cf) of class preceding median class = 45
So, median age is 35.76 years.
to upper class limits and lower class limits.
Now continuous class intervals with respective cumulative frequencies can be represented as below
Length (in mm) 
Number or leaves f_{i} 
Cumulative frequency 
117.5  126.5 
3 
3 
126.5  135.5 
5 
3 + 5 = 8 
135.5  144.5 
9

8 + 9 = 17 
144.5  153.5 
12 
17 + 12 = 29 
153.5  162.5 
5

29 + 5 = 34 
162.5  171.5 
4 
34 + 4 = 38 
171.5  180.5 
2 
38 + 2 = 40 
From the table we may observe that cumulative frequency just greater then
is 29, belonging to class interval 144.5  153.5.
Median class = 144.5  153.5
Lower limit (l) of median class = 144.5
Class size (h) = 9
Frequency (f) of median class = 12
Cumulative frequency (cf) of class preceding median class = 17
So, median length of leaves is 146.75 mm.
Life time 
Number of lamps (f_{i}) 
Cumulative frequency 
1500  2000 
14 
14 
2000  2500 
56 
14 + 56 = 70 
2500  3000 
60 
70 + 60 = 130 
3000  3500 
86 
130 + 86 = 216 
3500  4000 
74 
216 + 74 = 290 
4000  4500 
62 
290 + 62 = 352 
4500  5000 
48 
352 + 48 = 400 
Total (n) 
400 
Now we may observe that cumulative frequency just greater than is 216 belonging to class interval 3000  3500.
Median class = 3000  3500
Lower limit (l) of median class = 3000
Frequency (f) of median class = 86
Cumulative frequency (cf) of class preceding median class = 130
Class size (h) = 500
So, median life time of lamps is 3406.98 hours.
Number of letters 
Frequency (f_{i})

Cumulative frequency 
1  4 
6 
6 
4  7 
30 
30 + 6 = 36 
7  10 
40 
36 + 40 = 76 
10  13 
16 
76 + 16 = 92 
13  16 
4 
92 + 4 = 96 
16  19 
4 
96 + 4 = 100 
Total (n) 
100 
Now we may observe that cumulative frequency just greater than is 76 belonging to class interval 7  10.
Median class = 7  10
Lower limit (l) of median class = 7
Cumulative frequency (cf) of class preceding median class = 36
Frequency (f) of median class = 40
Class size (h) = 3
Now we can find class marks of given class intervals by using relation
Taking 11.5 as assumed mean (a) we can find d_{i}, u_{i} and f_{i}u_{i} according to step deviation method as below.
Number of letters 
Number of surnames 
x_{i} 
x_{i}  a 
f_{i}u_{i} 

1  4 
6 
2.5 
9 
3 
18 
4  7 
30 
5.5 
6 
2 
60 
7  10 
40 
8.5 
3 
1 
40 
10  13 
16 
11.5 
0 
0 
0 
13  16 
4 
14.5 
3 
1 
4 
16  19 
4 
17.5 
6 
2 
8 
Total 
100 
106 
f_{i}u_{i} =  106
f_{i} = 100
We know that
3 median = mode + 2 mean
3(8.05) = mode + 2(8.32)
24.15  16.64 = mode
7.51 = mode
So, median number and mean number of letters in surnames is 8.05 and 8.32 respectively while modal size of surnames is 7.51.
Cumulative frequency just greater than is 19, belonging to class interval 55  60.
Median class = 55  60
Lower limit (l) of median class = 55
Frequency (f) of median class = 6
Cumulative frequency (cf) of median class = 13
Class size (h) = 5
So, median weight is 56.67 kg.
Chapter 14  Statistics Excercise Ex. 14.4
Daily income (in Rs)
(upper class limits) 
Cumulative frequency 
Less than 120 
12 
Less than 140 
12 + 14 = 26 
Less than 160 
26 + 8 = 34 
Less than 180 
34 + 6 = 40 
Less than 200 
40 + 10 = 50 
Now taking upper class limits of class intervals on xaxis and their respective frequencies on yaxis we can draw its ogive as following 
Weight (in kg) upper class limits 
Number of students (cumulative frequency) 
Less than 38 
0 
Less than 40 
3 
Less than 42 
5 
Less than 44 
9 
Less than 46 
14 
Less than 48 
28 
Less than 50 
32 
Less than 52 
35 
Now taking upper class limits on xaxis and their respective cumulative frequency on yaxis we may draw its ogive as following 
>
Now mark the point A whose ordinate is 17.5 its xcoordinate is 46.5. So median of this data is 46.5.
We may observe that difference between two consecutive upper class limits is 2. Now we may obtain class marks with their respective frequencies as below
Weight (in kg) 
Frequency (f) 
Cumulative frequency 
Less than 38 
0 
0 
38  40 
3  0 = 3 
3 
40  42 
5  3 = 2 
5 
42  44 
9  5 = 4 
9 
44  46 
14  9 = 5 
14 
46  48 
28  14 = 14 
28 
48  50 
32  28 = 4 
32 
50  52 
35  32 = 3 
35 
Total (n) 
35 
Now the cumulative frequency just greater than is 28 belonging to class interval 46  48
Median class = 46  48
Lower class limit (l) of median class = 46
Frequency (f) of median class = 14
Cumulative frequency (cf) of class preceding median class = 14
Class size (h) = 2
So median of this data is 46.5
Hence, value of median is verified.
Production yield (lower class limits) 
Cumulative frequency 
more than or equal to 50 
100 
more than or equal to 55 
100  2 = 98 
more than or equal to 60 
98  8 = 90 
more than or equal to 65 
90  12 = 78 
more than or equal to 70 
78  24 = 54 
more than or equal to 75 
54  38 = 16 
Now taking lower class limits on xaxis and their respective cumulative frequencies on yaxis we can obtain its ogive as following.
Kindly Sign up for a personalised experience
 Ask Study Doubts
 Sample Papers
 Past Year Papers
 Textbook Solutions
Sign Up
Verify mobile number
Enter the OTP sent to your number
Change