Please wait...
1800-212-7858 (Toll Free)
9:00am - 8:00pm IST all days

or

Thanks, You will receive a call shortly.
Customer Support

You are very important to us

For any content/service related issues please contact on this toll free number

022-62211530

Mon to Sat - 11 AM to 8 PM

In a household ,5 tubelights of 40w are used for 5 hours and an electric press of 500w for 4 hours everyday.calculate the cost of using tubelights and electric press for 60 days, if the cost of 1 unit of electrical energy is Rs.2.50

Asked by Praveen Kumar 12th September 2013, 6:21 PM
Answered by Expert
Answer:
Units consumed by 5 tubelights is
 
Units consumed by electric press is
 
Thus, the total units consumed is 120 + 60 = 180 units.
 
Thus, the cost of operating the devices is
Answered by Expert 13th September 2013, 10:01 AM
Rate this answer
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

You have rated this answer /10

Your answer has been posted successfully!

Latest Questions

CBSE XII Science Physics
Asked by Avadhut Katkar 16th August 2018, 12:57 PM
CBSE XII Science Physics
Asked by Avadhut Katkar 16th August 2018, 12:56 PM
CBSE XII Science Physics
Asked by Avadhut Katkar 16th August 2018, 12:55 PM

Chat with us on WhatsApp