Please wait...
1800-212-7858 (Toll Free)
9:00am - 8:00pm IST all days

or

Thanks, You will receive a call shortly.
Customer Support

You are very important to us

For any content/service related issues please contact on this toll free number

022-62211530

Mon to Sat - 11 AM to 8 PM

A toffee comes for Rs 2 and a chewing gum for Re 1. Palaash has Rs 9. Write all the possible ways he can spend his money.

Asked by Topperlearning User 4th June 2014, 1:23 PM
Answered by Expert
Answer:

Palaash can buy:

(i) 4 toffees and 1 chewing gum

(Rs 2 x 4 toffees) + (Re 1 x 1 chewing gum) = Rs (8+1) = Rs 9

(ii) 3 toffees and 3 chewing gums

(Rs 2 x 3 toffees) + (Re 1 x 3 chewing gums) = Rs (6+3) = Rs 9

(iii) 2 toffees and 5 chewing gums

(Rs 2 x 2 toffees) + (Re 1 x 5 chewing gums) = Rs (4+5) = Rs 9

(iv) 1 toffee and 7 chewing gums

(Rs 2 x 1 toffee) + (Re 1 x 7 chewing gums) = Rs (8+1) = Rs 9

(v)  0 toffee and 9 chewing gums

(Rs 2 x 0 toffees) + (Re 1 x 9 chewing gums) = Rs (0+9) = Rs 9

Answered by Expert 4th June 2014, 3:23 PM
Rate this answer
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

You have rated this answer /10

Your answer has been posted successfully!

Latest Questions

Chat with us on WhatsApp