Request a call back

Join NOW to get access to exclusive study material for best results

CBSE Class 9 Answered

The price of one pen is equal to four times of pencil.Convert this to two linear equation.
Asked by dhyeyvachani26.tl | 11 Apr, 2020, 08:07: PM
answered-by-expert Expert Answer
We strongly feel that the shared question is not complete or is unclear.
If your query is to form a linear equation with the given condition with two variables, then we can do the following steps.
 
Assume 'x' to be the price of a pen and 'y' be the price of a pencil.
As per the given condition, the price of one pen is equal to four times of pencil, which means
x=4y
or x-4y=0
 

Answered by | 11 Apr, 2020, 08:12: PM
CBSE 9 - Maths
Asked by guntursowmya57 | 16 Mar, 2021, 07:39: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by swatipuspapatel | 08 Feb, 2021, 06:51: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by riya.yanamandra | 18 Oct, 2020, 12:08: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT
CBSE 9 - Maths
Asked by sankalpbanerjee4831g | 28 Sep, 2020, 08:22: PM
ANSWERED BY EXPERT ANSWERED BY EXPERT