The cost of 2 kg of apples and 1 kg of grapes in market A on a day was found to be Rs. 160. And in market B it was found that, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs. 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Asked by Topperlearning User | 31st Aug, 2017, 03:44: PM

Expert Answer:

Answered by  | 31st Aug, 2017, 05:44: PM

Queries asked on Sunday & after 7pm from Monday to Saturday will be answered after 12pm the next working day.